Blog nieruchomości

Sprzedaję mieszkanie. Czy warto korzystać z usług agenta nieruchomości gdy rynek jest tak rozgrzany?

  • Data dodania: 04.09.2023
  • Autor wpisu: Agata Stradomska
  • Tagi: Bezpieczny Kredyt 2%, Kredyt 2%, Pierwsze mieszkanie, Warunki bezpiecznego kredytu 2%, Kredyt, Rynek Nieruchomości, Rynek mieszkań, Agent nieruchomości, Pośrednictwo nieruchomości
Blog nieruchomości
Kredyt 2% bezapelacyjnie ożywił rynek sprzedaży mieszkań. W Warszawie lokale w cenie do 700.000 złotych są wręcz oblegane przez potencjalnych nabywców. A im niższa cena tym wyższe zainteresowanie.

Czy mając wiedzę, że poszukujący wręcz "walą drzwiami i oknami" jest sens korzystać z usług agenta nieruchomości? Może się nasunąć taka myśl, że skoro kupujący przyjdą sami, to czy warto wynajmować pośrednika do sprzedaży?

Otóż warto! Jeśli chcesz sprzedać a nie sprzedawać i za kilka miesięcy obudzić się bez sprzedaży za to z opcją zwrotu zadatku - warto w dzisiejszym szaleństwie skorzystać z usług fachowców, którzy pomogą w skutecznym zrealizowaniu celów i planów, podpowiedzą jak się zabezpieczyć na ewentualne niepowodzenie a także doradzą w wyborze najlepszego nabywcy.

Skąd to szaleństwo na rynku mieszkań?


Przez wiele miesięcy rynek nieruchomości spowolnił z uwagi na wysokie stopy procentowe, które obniżyły drastycznie zdolność kredytową. Kwota jaką można było pożyczyć z banku spadła na tyle, że nie wystarczała na zakup potrzebnego metrażu. Wiele osób zrezygnowało z planów, w inny sposób zabezpieczając swoje potrzeby mieszkaniowe. Tak zwany "kredyt 2%" czyli ze stałą, obniżoną stopą referencyjną, którą powiększa wyłącznie marża banku, poprawia zdolność kredytową nawet o około 50%, dzięki czemu wiele osób może pozwolić sobie na zakup wymarzonego M. Dodatkowo chęć płacenia niższych rat w porównaniu z komercyjnymi opcjami zachęciła wiele osób do szukania mieszkania do zakupu. Obecnie w ramach programu złożono ponad 32.000 wniosków a szacuje się, że w tym roku z puli kredytów 2% skorzysta ponad 40 tysięcy osób. Osoby te celują w najpopularniejszy segment mieszkań tj. głównie 2 pokojowych, czasem 3 pokojowych - powodując że w nieruchomościach w budżetach objętych programem mamy ogromne zainteresowanie. Dodatkowo, w takich miastach jak Warszawa kwoty do 500.000 (czyli w opcji bez wkładu własnego) to zdecydowana mniejszość dostępnych opcji, więc szczególnie w tym przedziale nie można narzekać na ruch. Warto też zauważyć że osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie wolniej podejmują decyzję, chcą obejrzeć więcej lokali, co także zwiększa poczucie wzmożonego ruchu.

Czy osoba na kredyt 2% to pewny nabywca?


Popyt to ilość dóbr, w naszym przypadku mieszkań, które nabywcy chcą i mogą kupić w określonym czasie. Pojawią się w tej definicji konieczność pokrycia finansowego na plany zakupowe. Akurat w przypadku kredytów na pierwsze M, gdzie walutą jest "zdolność kredytowa" popyt w jakiejś części może okazać się pozorny. Nie wszystkie osoby wnioskujące o kredyt go otrzymają. Niestety wrogiem jest też czas rozpatrywania wniosku, gdzie obecnie szacuje się że może być to nawet do 3 miesięcy. W tym czasie sytuacja nabywcy może się zmienić (np. straci pracę), co uniemożliwi pozytywne zakończenie procesu.
Wydłużające się procedury zakupu mogą być także nieakceptowalne przez zbywców. Osoby sprzedające mieszkania także często mają swoje plany finansowe, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze mają swoje przeznaczenie. Zawierając umowę z "dwuprocentowcem" należy jednak wziąć pod uwagę, że cały proces się wydłuży nawet poza przyjęte 3 miesiące.
Inne zagrożenia pojawiające się w związku ze sprzedażą mieszkania na kredyt 2% to wprowadzanie do umów przedwstępnych klauzuli o zwrocie zadatku przy 3 uzyskanych odmowach z banku czy bardzo niskie, wręcz czasem symboliczne zadatki.
Sytuacja jaka się może pojawić może spowodować że za kilka miesięcy mieszkanie ponownie wróci na rynek, a sprzedający nie uzyska za czas wycofania mieszkania z rynku rekompensaty lub będzie ona bardzo niska. W tym czasie mogą zmienić się warunki rynkowe np. zmaleje zainteresowanie i będzie ciężko uzyskać analogiczną cenę sprzedaży.
Dlatego decydując się na sprzedaż mieszkania osobie, która chce posiłkować się kredytem 2% należy mieć na uwadze wszystkie te opcje. Oczywiście pomimo tego często warto zaryzykować gdyż np. osoba ta proponuję atrakcyjną cenę, o nawet 10% wyższa niż osoby z własnymi środkami.

Czy wciąż na rynku są klienci gotówkowi?


Jeśli istotna jest sprzedaż w określonym czasie bardziej niż najwyższa cena - warto nabywców poszukać w grupie osób dysponujących w całości lub w znacznej części wkładem własnym. Poza kredytami 2% banki udzielają innych kredytów i pożyczek, które są bardziej przewidywalne a co ważniejsze procesowanie szybciej.

Tutaj zazwyczaj osiągniemy niższe wartości ceny niż z osobą korzystajaca z kredytu z rządowym wsparciem. Natomiast sprawdzenie ile możemy zyskać np. na lokacie lub odsetkach ze spłacanego kredytu, który szybciej zamkniemy przez ten czas, na przykład 3 miesięcy, może pokazać że nabywca "gotówkowy" (tak nazywa się osobę kupująca za własne środki) jest bardziej atrakcyjny, o ile oczywiście taki się pojawił. Bo oczekiwanie na nabywcę ze środków własnych może też spowodować że za 3 miesiące będziemy wciąż z niesprzedaną nieruchomością, podczas gdy odrzucony nabywca kredytowy właśnie podpisywał by umowę z bankiem..

W czym może mi pomóc agent nieruchomości?


I tu wracamy do tytułowego pytania. Czy warto korzystać z usług agenta nieruchomości gdy rynek jest tak rozgrzany? W czym taki agent może pomóc, skoro po wystawieniu ogłoszenia kupujący sami się zgłaszają? No właśnie, jest bardzo wiele powodów, dla których pomimo tego, a może właśnie dlatego warto korzystać z obsługi transakcji przez doświadczonego i profesjonalnego agenta nieruchomości.

  • Wystawienie nieruchomości na rynek - w szczególności: sprawdzenie dokumentów, wskazówki, jeśli należy pozałatwiać jakieś sprawy urzędowe, czy załatwić zaświadczenie sprawią, że nieruchomość będzie gotowa do sprzedaży, gdy pojawi się kupiec; rekomendacja właściwej ceny - przeszacowanie oferty teraz, może sprawić, że nasza nieruchomość wypadnie poza nawias i nie skorzystamy z obecnego ruchu wśród nabywających, zbyt niska cena to możliwa sprzedaż ze stratą; home staging i dobre zdjęcia - nawet na tak rozgrzanym rynku nieruchomość powinna świetnie wyglądać, aby przyciągnąć jak najwięcej nabywców; szeroki marketing umożliwia dotarcie do największej możliwej liczby potencjalnych odbiorców.
  • Prezentowanie nieruchomości potencjalnym nabywcom, odpowiedzi na ich pytania, sprawdzanie zainteresowania i koordynacja pokazów pozwoli na znaczną oszczędność czasu a także kompleksową obsługę kupujących, bez angażowania właściciela.
  • Kwalifikacja nabywców i wsparcie w negocjacjach pomoże wybrać najlepszą opcję sprzedaży a także uzyskać satysfakcjonujące warunki transakcji. Dzięki doświadczeniu i wiedzy rynkowej agenci mogą zarekomendować najlepszego nabywcę i zwiększyć pewność realizacji transakcji w kluczowym czasie i atrakcyjnej cenie.
  • Organizacja finalizacji transakcji, prowadzenie całego procesu uzgodnień i przekazywania dokumentów, kontaktowanie się zarówno z notariuszem jak i doradcą kredytowym, aby ze wszystkimi sprawami być na bieżąco, dostrzegać z wyprzedzeniem możliwe pojawienie się problemów i im przeciwdziałać. Po sprzedaży agent nieruchomości pomoże także przy przekazaniu nieruchomości nowemu nabywcy, zadba o właściwe protokoły i procedury konieczne np. do sprawnej cesji mediów.

Podsumowanie

Jak widać, pomimo możliwego szybkiego znalezienia nabywcy warto korzystać z usług agenta aby swoje mieszkanie sprzedać bezpiecznie i bez stresów, na odpowiednich warunkach i we właściwym czasie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami, którzy pomogą sprawnie i komfortowo przejść przez ten proces.









Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.