Cena nieruchomości

Cena nieruchomości wstawianej na rynek do sprzedaży lub wynajmu

Kluczem do efektywnej sprzedaży jest właściwa cena nieruchomości, za którą zostanie wystawiona na rynku (cena ofertowa).

Im dłużej trwa proces sprzedaży nieruchomości, tym niższa będzie cena, jaką uzyska właściciel przy jej sprzedaży. Nieruchomości o zbyt wysokich cenach ofertowych nie znajdują zainteresowania z uwagi na mnogość dostępnych na rynku ofert. Większość osób poszukujących ma bardzo dobre rozeznanie na rynku i będą poszukiwać ofert w rozsądnych granicach cenowych. A mają z czego wybierać. W dniu 30.08.2020 roku w popularnym portalu z ogłoszeniami znajdowało się blisko 1200 ofert mieszkań 2-pokojowych na sprzedaż w lokalizacji Warszawa Mokotów. Dlatego poszukujący nie będą zapoznawać się ze wszystkimi dostępnymi możliwościami. Ograniczą kryteria selekcji tak, aby uzyskana liczba ofert była możliwa do przeanalizowania. Jeśli w tej grupie nie znajdą swojego wymarzonego mieszkania czy domu będą śledzić pojawiające się na rynku nowe pozycje.

Realne założenia

Warto przyjąć założenie, że cena, którą zaproponujemy w ofercie, będzie zbliżona do możliwej ceny sprzedaży nieruchomości. Zostawienie zbyt dużego marginesu na negocjacje (“bo ludzie lubią się targować”) spowoduje, że oferta wypadnie poza zakres poszukiwań wielu potencjalnych nabywców. Im większe zainteresowanie, tym szybsza sprzedaż i na lepszych warunkach. Mając równocześnie kilku klientów zainteresowanych zakupem, negocjacje zazwyczaj windują cenę w górę.

Czynniki warunkujące cenę nieruchomości

Kwota, za jaką można sprzedać daną nieruchomość, będzie wynikała z jej cech szczególnych oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Musimy przyjąć, że jeśli standard oferowanego przez nas mieszkania jest niższy niż przeciętny w okolicy, cena również musi to odzwierciedlać. Hałas, wysokie piętro bez windy, brak balkonu – to elementy obniżające cenę. Z drugiej strony takie czynniki jak właśnie przeprowadzony remont, nowocześnie wykończone wnętrza, dobra jakość materiałów, dużo światła czy taras wpływają na wycenę korzystnie.

Nie ma drugiej okazji na zrobienie pierwszego wrażenia

Nieruchomość przyciąga najwięcej uwagi, emocji i zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, gdy po raz pierwszy wystawiana jest na sprzedaż. Niewłaściwa, zawyżona cena podczas pierwszego wystawienia niweluje potencjalne duże zainteresowanie w pierwszym okresie oferowania. Przedłuża to sprzedaż oraz prowadzi do transakcji poniżej ceny rynkowej.

Cenę wyznacza finalnie kupujący

Trzeba pamiętać, że finalnie to kupujący decyduje ile chce zapłacić i wyznacza optymalną dla siebie cenę nieruchomości. Jeśli kwota wyjściowa zostanie ustalona na odpowiednim poziomie szanse sprzedaży są większe, niż kiedy nieruchomość będzie za droga. W tym drugim przypadku możemy nie zobaczyć potencjalnego kupca miesiącami, czas sprzedaży będzie nawet kilkukrotnie dłuższy niż się spodziewaliśmy, a finalna cena wyjdzie niższa, niż gdybyśmy od razu wyszli na rynek z właściwą wartością.

Porównywanie cen

Sprawdzamy, za ile wystawione są podobne nieruchomości . Te informacje można łatwo uzyskać przeglądając strony z ogłoszeniami. Jeśli nasze mieszkanie wypadnie jako najdroższe w okolicy, będzie raczej pomijane przez poszukujących.
Bazując wyłącznie na cenach ofertowych można jednak wpaść w pułapkę. Na rynku jest wiele mieszkań czy domów wystawionych na sprzedaż od wielu miesięcy, a czasem lat, które przez ten czas nie znalazły nabywcy. Są po prostu za drogie. Dlatego poleganie tylko na ofertach może prowadzić do powielenia błędnej wartości przyjętej przez sąsiadów.

Rzeczoznawca lub agent nieruchomości

Bardzo pomocne do oceny możliwej do uzyskania wartości są dane pochodzące z przeprowadzonych niedawno transakcji podobnymi nieruchomościami w niedalekim sąsiedztwie. Aby uzyskać wycenę opartą o dane sprzedanych nieruchomości, właściciel może skorzystać z usług rzeczoznawcy. W podjęciu decyzji o odpowiedniej cenie ofertowej pomocny może być również dobry agent nieruchomości, który ma dostęp do informacji o cenach sprzedaży, zna obecne trendy rynkowe i podpowie jak wybrać właściwe parametry wyjściowe oferty.

Jak możemy pomóc?

Jako profesjonaliści mamy dostęp do aktualnych danych o transakcjach i cenach. Nasze doświadczenia i znajomość rynku oraz trendów wykorzystujemy w obsłudze naszych klientów. Decydując się na współpracę przy sprzedaży z naszym doradcą otrzymasz analizę rynku i rekomendacje co do właściwej ceny ofertowej Twojej nieruchomości. Współpracujemy z uprawnionymi rzeczoznawcami, których możemy polecić, jeśli wymagana będzie wycena w formie operatu szacunkowego. Taka wycena może być konieczna dla banku udzielającego kredytu na zakup nieruchomości, dla sądu, dla współwłaścicieli lub do urzędu skarbowego. 

Nasza oferta:

  • Określanie rekomendowanego poziomu ceny sprzedaży / wynajmu nieruchomości
  • Analiza konkurencyjna - porównawcza rynku 
  • Opinie na temat cen ofertowych i transakcyjnych mieszkań, domów, działek
  • Wycena nieruchomości - uprawniony rzeczoznawca majątkowy

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.