Blog nieruchomości

Zmiany na rynku nieruchomości - list do klientów

  • Data dodania: 24.10.2022
  • Autor wpisu: Agata Stradomska
  • Tagi: rynek nieruchomości, dane statystyczne, raport z rynku nieruchomości, rynek nieruchomości, sytuacja rynkowa, czy ceny spadają w nieruchomościach, czy sprzedaż nieruchomości spada, analitycy o rynku nieruchomości, sytuacja na rynku nieruchomości, zmiany na rynku nieruchomości
Blog nieruchomości

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za zaufanie i dotychczasową współpracę z Agencją Białe Lwy - Nieruchomości przy sprzedaży Państwa mieszkania, domu, działki czy innej nieruchomości.

Ponieważ od kilku miesięcy na rynku zaszły znaczące zmiany, chcieliśmy o nich Państwa poinformować a także zarekomendować działania. Chciałabym, abyście Państwo wiedzieli, że jesteśmy w tym procesie po tej samej stronie i staramy się, aby doprowadzić do transakcji na najlepszych możliwych do uzyskania warunkach rynkowych.

Rynek nieruchomości obecnie notuje znaczące spadki sprzedaży

Przykładowo:

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym na siedmiu największych rynkach w Polsce zmalała w sierpniu 2022 roku o 10,1 proc. wobec lipca oraz o ponad 47 proc. w stosunku do sierpnia 2021 roku. 
Gigantyczny spadek sprzedaży mieszkań w Polsce, WNP

Znakomita większość deweloperów odnotowała spadki sprzedaży swoich inwestycji rzędu 40-50% rok do roku w drugim kwartale. W kolejnym okresie sytuacja nie będzie lepsza, jeśli nie zostaną wdrożone zmiany systemowe. 
Zapaść na rynku nowych mieszkań. Tak złej sytuacji nie było od dawna, money.pl

Popyt na kredyty mieszkaniowe w sierpniu spadł o 72,9 proc. rok do roku - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). A liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w sierpniu spadła o 70,9 proc. rok do roku. To najniższy wynik w historii pomiarów, czyli od 14 lat.
Rosnące stopy procentowe i w konsekwencji mniejsza zdolność kredytowa Polaków od kilku miesięcy przekładają się realnie na rynek kredytów hipotecznych.
To już zapaść. BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe spadł w sierpniu o 72,9 proc., money.pl



Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, uważa, że:
kupujący wstrzymują się dziś z decyzją o zakupie mieszkań z wielu powodów. Po pierwsze znacznie spadła zdolność kredytowa Polaków, dlatego nabywców posiłkujących się kredytem jest dużo mniej. Z drugiej strony spadła także liczba transakcji na rynku wtórnym z powodu niepewności, która dominuje na rynku.

Marcin Krasoń, ekspert Obido i Otodom, wskazuje, że:
obecną sytuację na rynku mieszkań można raczej uznać za stabilizację. W tym kontekście powinniśmy więc mówić bardziej o stabilizacji cen, niż o ich wzroście. Ekspert spodziewa się, że do końca tego roku dynamika cen będzie maleć. Do końca tego roku ceny mogą być wyższe od 7 do 12 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłym rokiem. W 2023 roku spodziewa się stabilizacji cen, plus minus 5 proc. – przewiduje.

W rezultacie obecnie w biurach sprzedaży deweloperów dominują głównie nabywcy gotówkowi, którzy chcą uchronić swoje oszczędności przed rosnącą inflacją. Obserwując jednak tendencje zakupowe w głównej mierze są to niewielkie mieszkania w dobrych lokalizacjach, które są szybko przygotowywane pod wynajem.

Ceny na rynku od kilku miesięcy wzrastały nieznacznie, poniżej inflacji, a w ostatnich tygodniach nawet zniżkują, podczas gdy wiele ofert jest wystawianych na rynek w cenach wyższych, z tendencją wzrostową, co powoduje że w ogłoszeniach widzimy wiele przeszacowanych nieruchomości, które nie będą w najbliższym czasie sprzedane, ale mogą spowodować mylny odbiór sytuacji jaka jest na rynku.

Według wstępnych szacunków opartych na danych PKO Banku Polskiego średnia cena całkowita mieszkania w trzecim kwartale 2022 spadła o 5,1% kwartał do kwartału i wzrosła o 6,1% rok do roku. Charakterystyczny dla trzeciego kwartału będzie dalszy spadek liczby transakcji na rynku mieszkaniowym – wyraźnie silniejszy w mniejszych miastach wojewódzkich. Popyt na mieszkania spada istotnie mocniej w przypadku mieszkań tańszych, położonych w gorszych lokalizacjach. W PKO BP odnotowano także spadek średniej powierzchni użytkowej mieszkań będących przedmiotem transakcji o 4 mkw. względem poprzedniego kwartału. Pomimo dalszego wzrostu czynszów na rynku najmu, obserwowany jest również silny spadek popytu inwestycyjnego z uwagi na wzrost oczekiwanej stopy zwrotu.
Wg PKO BP spadek cen jest opóźnioną reakcją rynku na silne hamowanie popytu w warunkach rosnącej podaży. Bank prognozuje, że prawdopodobne są spadki cen mieszkań w perspektywie kilku najbliższych kwartałów, a powrót cen do silniejszego trendu wzrostowego jest możliwy od 2025.
MONITORING CEN MIESZKAŃ: W 3Q22 NAJWIĘKSZE MIASTA TRZYMAŁY CENĘ, W MNIEJSZYCH SPADKI, PKO BP

Nasze rekomendacje dotyczące sprzedaży nieruchomości

Biorąc pod uwagę aktualną strukturę nabywców oraz mocno ograniczony popyt, jeśli sytuacja zarówno na rynku kredytów hipotecznych jak i związana z perspektywami życia polaków się nie zmieni, możemy w kolejnych okresach spodziewać się stabilizacji cen (nie będą wzrastać pomimo inflacji) lub nawet redukcji oraz zdecydowanie mniejszej liczby transakcji. W Państwa przypadku może to przełożyć się bezpośrednio na dłuższy czas zamykania transakcji lub w niektórych przypadkach konieczności skorygowania cen, jeśli ich wartości są wyższe niż obecny, akceptowany poziom przez nabywców.

Nasi doradcy, obsługujący Państwa oferty są szczerze zaangażowani w proces, jednak często pomimo pełnego zaangażowania, prowadzonego marketingu i aktywnych działań efekt oczekiwany przez Państwa może następować wolniej, niż chcielibyśmy.

Serdecznie rekomendujemy, aby w najbliższych dniach umówić się z naszym doradcą na indywidualne spotkanie, podczas którego przeanalizujecie Państwo aktualne ceny transakcyjne, dostępne oferty na rynku, a także w zależności od Państwa potrzeb i celów przedefiniować strategię sprzedaży Państwa nieruchomości i dostosować ją do aktualnych okoliczności i sytuacji rynkowej.


Jeśli będziecie Państwo mieli takie życzenie, osobiście jestem do Państwa dyspozycji - chętnie porozmawiam telefonicznie lub na zoom. Prośba o informację na adres: agata.stradomska@bialelwy.pl lub kontakt telefoniczny pod nr 22 299-06-04 - umówimy się na dogodny termin rozmowy.

Agata Stradomska
Menadżer biura Białe Lwy - Nieruchomości


Agata Stradomska
- Pośrednik w obrocie nieruchomościami licencja MI oraz PFRN nr 10641; licencja KIGN nr 1462
- Zarządca nieruchomości – licencja PFRN nr 28951
- Certyfikowany Negocjator na Rynku Nieruchomości nr 0052
- Menadżer biur nieruchomości i agent nieruchomości od 2009 r.
- Członek Warszawskiego Stowarzyszenia w Obrocie Nieruchomościami (WSPON)




Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.