Blog nieruchomości

Dokumenty do sprzedaży mieszkania - co należy przygotować do notariusza, aby sprawnie sprzedać lokal

  • Data dodania: 02.06.2022
  • Autor wpisu: Agata Stradomska
  • Tagi: dokumenty do transakcji, dokumenty do notariusza, sprzedaż mieszkania dokumenty, dokumenty do sprzedaży mieszkania
Blog nieruchomości

Sprzedaję mieszkanie - jakie dokumenty będą mi potrzebne do jego sprzedaży, czego może oczekiwać nabywca nieruchomości, jego bank i notariusz?


Sprzedaż nieruchomości to dość sformalizowany proces, wymagający udziału zainteresowanych stron oraz notariusza. W wielu przypadkach to notariusz przekazuje spis dokumentów, które należy dostarczyć do kancelarii,aby umowa mogła zostać sporządzona. Z uwagi na fakt, że na pewne dokumenty czeka się dłużej (nie są dostępne od ręki) lub mogą pojawić się jakieś okoliczności wymagające naszego działania, warto przystąpić do sprawdzenia, co będzie potrzebne i gromadzenia dokumentów wcześniej - nie na ostatnią chwilę. Każdy rodzaj nieruchomości może potrzebować innego typu zaświadczeń a także specyficzne dokumenty mogą wynikać np. ze sposobu nabycia lub położenia nieruchomości.

Oto wykaz typowych dokumentów, które mogą okazać się potrzebne przy sprzedaży mieszkania - lokalu stanowiącego odrębną własność:


  • Podstawa nabycia - w zależności od tego w jaki sposób weszliśmy w posiadanie danej nieruchomości mogą to być np. akt notarialny – umowa sprzedaży, darowizny lub zamiany, postanowienie sądu o nabyciu spadku, akt poświadczenia dziedziczenia czy przydział spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
  • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego - jeśli nieruchomość została nabyta w wyniku spadku lub darowizny.
  • Księga wieczysta nieruchomości - a konkretnie jej numer, gdyż Notariusz zazwyczaj albo samodzielnie pobiera odpis przy sporządzaniu aktu albo robi wgląd do księgi, sprawdzając aktualny stan prawny nieruchomości.
  • Zaświadczenie dotyczące opłaty przekształceniowej - w związku z uwłaszczeniem gruntów (przekształcenie użytkowania wieczystego we własność) konieczne jest wnoszenie opłaty przekształceniowej, która mogła być w przypadku mieszkań wpłacona jednorazowo z bonifikatą. W księgach wieczystych pojawiły się wpisy dotyczące roszczenia o opłatę przekształceniową. Dlatego ważne jest aby potwierdzić czy opłata została wniesiona w całości - i jeśli tak, uzyskać zaświadczenie do wykreślenia roszczenia z księgi wieczystej.
  • Zaświadczenie, że w lokalu nikt nie jest zameldowany - z urzędu miasta lub gminy.
  • Zaświadczenie o braku zaległości w opłatach na rzecz wspólnoty mieszkaniowej.
  • Zaświadczenie z banku, jeśli na nieruchomości ciąży dług (np. kredyt hipoteczny), o wysokości zadłużenia wraz z promesą wierzyciela (np. banku) do wydania zaświadczenia pozwalającego wykreślić hipotekę z księgi wieczystej po spłacie zobowiązania lub, gdy dług jest spłacony - zaświadczenie do wykreślenia hipoteki.
  • Zaświadczenie dotyczące strefy rewitalizacji - w zależności od lokalizacji nieruchomości może być wymagane do przedłożenia do Kancelarii. W przypadku, gdy nieruchomość znajduje się w obszarze rewitalizacji miastu (lub gminie) przysługuje prawo pierwokupu.
  • W przypadku, gdy w mieszkaniu właściciel posiadał zarejestrowaną działalność gospodarczą - potwierdzenie, że adres nie jest już wykorzystywany w związku z prowadzoną firmą a także zaświadczenia o niezaleganiu wobec ZUS i Urzędu Skarbowego.
Ponadto, jeśli w księdze wieczystej znajdują się jakieś wpisy w dziale III, konieczne jest również dokładne ich zbadanie i ustalenie dokumentów, stanowiących podstawę ich wykreślenia.

Jeśli do mieszkania sprzedajemy garaż lub miejsce parkingowe konieczne będzie zgromadzenie dodatkowych dokumentów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zawczasu skontaktować się z notariuszem, prawnikiem lub pośrednikiem nieruchomości aby skonsultować sytuację i ustalić listę dokumentów wymaganą w danym przypadku, by bezpiecznie przeprowadzić transakcję.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.